16 نکته مهمی که رئیس جمهور در پنجامین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد:

تاريخ 1395/05/11 ساعت 11:33

بخشی از قدرت هر کشور وابسته به خودکفایی در مساله‌ی انرژی است، همواره موضوع انرژی نفت و گاز با قدرت و توسعه و سیاست سر و کار نزدیک داشته است.

 

حجت‌ الاسلام والمسلمین حسن روحانی، در همایش پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز ایران سخنرانی کرد و نکاتی را درباره توسعه صنعت نفت و گاز کشور و تحریم های اقتصادی و برجام گفت:

1 موضوع خودکفایی در زمینه‌ی فرآوردهای نفتی، به ویژه بنزین و گازوئیل و گاز اهمیت بسیاری دارد. موضوع استقلال یک کشور در ابعاد مختلف و خودکفایی کشور، در زمینه‌ی نیازهای مردمی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که در این راستا، خودکفایی در حوزه‌ی نفت و گاز تاثیر ویژه‌ای خواهد داشت.

2 انقلاب یعنی مستقل بودن یعنی دست نیازمان به سوی کسی دراز نباشد و با اراده خود تصمیم بگیریم و متکی به رای مردم باشیم و این که فقط سرمان را دربرابر مردم خودمان فرود آوریم. معنی انقلابی بودن، یعنی داشتن ملتی آزاد همراه با آزادی اندیشه  و بیان و نقد و انتقاد. این که امروز مردم در فضای مجازی ، سلیقه و نظر خود را نسبت به حاکمیت و دولت و برنامه‌ها و تصمیم‌ها ابراز می‌کنند نشانی آزادی نقد است.

3 آزادی بیان را امروز در فضای حقیقی و مجازی به خوبی مشاهده می‌کنیم. اینکه دولت اصرار داشت شبکه‌های اجتماعی باز بماند و فشارهای بسیاری را در این راستا تحمل کرد، به همین خاطر بود و دولت پهنای باند مناسب در اختیار ملت ایران قرار داد، تا مردم بتوانند مطلع باشند و نظراتشان را بیان کنند از تصمیمات نقد کنند و اراده‌شان در کشور حاکم شود.

4 همواره برای مردم ما موضوع نفت و گاز جایگاه ویژه داشته است، مساله نفت و گاز صرفا اقتصادی نیست، بلکه سرآغاز تولید نفت در ایران کمی بعد از انقلاب مشروطه همواره با موضوعات سیاسی توام بوده است، یعنی همواره نفت در چارچوب روابط صادرات و واردات، تاثیر گذار در حوزه‌ی سیاست خارجی بوده است و گاز نیز در مرحله بعد از دید انرژی پاک، و عاملی برای ارتباط با کشورهای مختلف بسیار تاثیر گذار بوده است.

5 برنامه دولت، بر این است که روزانه 200 میلیون متر مکعب گاز به صادرات اختصاص یابد. کشوری که چنین برنامه‌ای داشته باشد رابطه خوبی با کشورهای همسایه، و دیگر کشورهای جهان، در زمینه نفت و گاز برقرار خواهد کرد؛ چرا که در دنیای امروز مساله توسعه به انرژی و بخصوص نفت و گاز، مربوط است.

6 بخشی از قدرت هر کشور وابسته به خودکفایی در مساله‌ی انرژی است، همواره موضوع انرژی نفت و گاز با قدرت و توسعه و  سیاست سر و کار نزدیک داشته است.

7 دشمنان شروع به تحریم صادرات نفت ما کردند، چرا که تصورشان چنین بود که تحریم صادرات نفت، در اقتصاد کشور و زندگی مردم تاثیر مستقیم دارد. و از طرف دیگر جلوی واردات بنزین را گرفتند تا رفاه مردم ما را تحت تاثیر قرار دهند اما آمار و ارقام امروز در کشور نشان دهنده مسیر تحول است.

8 در سال 57 تولید و مصرف سالانه گاز، دو و نیم میلیارد متر مکعب بوده  و برآوردها برای سال 96، 284 میلیارد متر مکعب است. در سال 57 جمعیت زیر پوشش گاز کمتر از یک درصد بود که امروز حدود 90 درصد است و هدفمان برای سال 96 این است که به 95 درصد برسیم که مقایسه این رقم‌ها نشان دهنده مسیر تحول در طول سی و چند سال بعد از انقلاب است.به طوری که زمستان سال گذشته برای اولین بار به مردم اعلام شد که نگران مصرف گاز و قطعی گاز در زمستان نباشند و این معنای امنیت و آرامش و آسایش است.

9 یکی از راههای نجات از آلودگی هوا، تبدیل سوخت کارخانه‌های ما به گاز است که آرامش  و امنیت را برای مردم به دنبال می‌آورد.

10 مصرف سوخت مایع در سال 92 ، 43 درصد بوده و سال گذشته به 18 درصد رسیده و امسال نیز مصرف سوخت مایع،به 9 درصد رسیده است، گفت: کاهش میزان مصرف سوخت مایع به معنای امنیت و آرامش برای مردم است که نیروگاه‌های نزدیک آنها باعث آلودگی هوای منطقه زندگی آنها نمی‌شود. ‌انرژی پاک برای ما سلامت و امنیت و آرامش می‌آورد.

11 در فضایی که تحریم وجود داشت، همواره دستمان به سوی دیگران دراز بود و تحریم برای ما عزت نداشت اما اولین چیزی که برجام برای ما آورد عزت بود.

منبع : اخذ کارت بازرگانی و عضویت |برنامه دولت رسیدن به صادرات 200 میلیون مترمکعب گاز است
برچسب ها : مردم ,کشور ,همواره ,درصد ,انرژی ,مصرف ,مصرف سوخت ,برای مردم ,مسیر تحول ,دهنده مسیر ,نشان دهنده ,همواره موضوع انرژی ,است، همواره موضوع