مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران خبر داد

تاريخ 1395/05/11 ساعت 14:31

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران با بیان اینکه رتبه ریسک کشوری ایران در OECD به ۵ کاهش می‌یابد گفت: تحقق این امر باعث کاهش نرخ کارمزد، حق بیمه و فاینانس و افزایش سقف اعتباری ما می‌شود.

 

کمال سید علی امروز در نشست خبری "صندوق ضمانت صادرات ایران" اظهار کرد: وظیفه پوشش ریسک صادرکنندگان و سرمایه‌گذاران ایران در خارج از کشور برعهده این صندوق است.

وی افزود: در حالیکه در جهان رشد پیش‌بینی شده مناسب نیست اما در شرایطی که ما قرار داریم در 4 ماه اخیر با 3 میلیارد و 400 میلیون دلار طراز تجاری مثبت داشته‌ایم که این امر از خود نشانه‌های خوبی به جای می‌گذارد.

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران ادامه داد: بر اساس تحقیقات جهانی انجام شده ایران در میان کشورهای نفتی کمترین آسیب را بابت کاهش قیمت نفت دید که این امر به دلیل داشتن تنوع صادراتی و کالاهای غیرنفتی در مقایسه با سایر کشورهای نفتی است.

سیدعلی با اشاره به اینکه کاهش وابستگی نفت اثرات مثبت و رشد پایدار اقتصادی برای کشور دارد گفت: این امر زمینه‌ساز اشتغال و افزایش کیفیت کالاهای تولیدی و ارز آوری برای کشور فراهم می‌کند.

وی یادآور شد: شرایط سیاسی منطقه و ناامنی‌هایی که در کشورهای اطراف مشاهده می‌شود مسئولیت صندوق ضمانت صادرات ایران را بیشتر کرده است و ما امیدواریم که بتوانیم در زمینه صادرات به کشورهایی نظیر عراق نقش بیشتری داشته باشیم.

این مقام مسئول در خصوص خدمات جدیدی که در سال جاری توسط صندوق ضمانت صادرات به متقاضیان ارائه می‌شود گفت: انجام ضمانتنامه گمرکی محصول به متقاضیان، پوشش نوسانات نرخ ارز برای صادرکنندگان، بیمه مشترک و اتکایی با همتایان خارجی برای متقاضیان، بیمه اعتبار داخلی برای شرکتهای وطنی و جذب مشتریان بزرگ و حمایت از صادرکنندگان کوچک و متوسط از جمله برنامه‌ها و خدمات این صندوق در سال جاری است.

سید علی در ادامه صحبتهای خود یادآور شد: در حال حاضر اعتبارات صادراتی از طرف خارجی برای خرید جنس ما باز نمی‌شود که امیدواریم با گسترش روابط کارگزاری به سهم گذشته خود بازگردیم و 10 درصد پوشش صادرات را نیز که بر اساس معدل جهانی رقم مناسبی است به دست آوردیم.

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: 25 پیمانکار ایرانی که در عراق برای اجرای پروژه‌های عمرانی فعالیت داشته‌اند به دلیل مشکلات  مالی و کاهش قیمت نفت در این کشور نتوانستند به پول خود برسند و امکان تامین هزینه‌های عمرانی نداشتند. بر این اساس 200 میلیون دلار تصویب شد که تا امروز 140 میلیون دلار آن در قالب تسهیلات به آنها پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: در سال جاری با توجه به افزایش اعتبار صندوق می‌توانیم بگوییم که مشکلی برای تامین اعتبار وجود ندارد.

سید علی در ادامه صحبتهای خود گفت: در 4 ماهه سال جاری 265 میلیون دلار پوشش اعتبار صادراتی داشته‌ایم که در مقایسه با سال گذشته این رقم 42 درصد افزایش را تجربه کرده است. همچنین پوشش بیمه‌نامه‌های کوتاه‌مدت نیز 287 درصد رشد داشته است.

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران در ادامه صحبتهای خود به رتبه ریسک کشور ایران بر اساس اعلام OECD اشاره کرد و گفت: ایران در حال حاضر دارای رتبه 6 ریسک کشوری است که امیدواریم در جلسه آینده OECD رتبه ایران به 5 کاهش یابد.

رتبه ریسک کشوری ایران به 5 کاهش پیدا می‌کند

وی اضافه کرد: OECD برای رتبه‌بندی ایران ریسک‌های سیاسی را به ریسک‌های اقتصادی غلبه می‌دهد که این امر باعث بالا رفتن رتبه ریسک کشوری ایران شده است.

سید علی در خصوص اهمیت کاهش رتبه ریسک کشوری ایران در OECD گفت: تحقق این امر نرخ کارمزد، حق بیمه و فاینانس و سقف اعتبار ما را کاهش می‌دهد به طوریکه وزارتخانه‌های ما برای اجرای پروژه‌های عمرانی خود می‌توانند فاینانس با قیمت مناسب جذب کنند و حتی نرخ سود نیز در کشور کاهش می‌یابد.

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران تاکید کرد: ما در 90 درصد موارد تابع OECD هستیم و درجبه ریسک آنها را بر اساس معیارهای موجود همخوانی می‌دهیم اما کشور عراق در این خصوص برای ما استثناء است و با توجه به اینکه بخش زیادی از صادرات کالاهای غیرنفتی ما به این کشور صادر می‌شود درجه ریسک کشور پایین آورده شده است.

وی تاکید کرد: ما معتقدیم رتبه ریسک کشوری ایران باید به 2 و 3 کاهش پیدا کند کما اینکه در گذشته نیز ما دارای رتبه چهارم بوده‌ایم.

خودروسازان درخواست 100 میلیون دلار پوشش بیمه برای صادرات کردند

سید علی در پاسخ به این سوال که خودروسازان نیز در سال جاری درخواستی برای پوشش بیمه برای صادرات داشته‌اند گفت: بر اساس درخواستی که توسط خودروسازان به ما ارائه شده است 100 میلیون دلار درخواست پوشش بیمه برای صادرات وجود دارد.

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران ادامه داد: روابط کارگزاری و سیستم بانکی برای نقل و انتقال پول کماکان با مشکل مواجه است که در صورتی که این مشکل به طور کامل رفع شود می‌توانیم خطوط اعتباری و ریفاینانس مانند گذشته برای پروژه‌های عمرانی و صنایع جذب کنیم.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه مشکلات استفاده از سیستم پولی آمریکا چه تاثیری بر تجارت ایران دارد گفت: ما در حال حاضر می‌توانیم ار ارزهای مختلف که جهان‌رو هستند استفاده و با این ارزها اعتبارات اسنادی باز کنیم و معاملات خود را با ارزی به غیر از دلار انجام دهیم.

سید علی افزود: کشورهایی که خواهان تجارت با ما هستند از ارزهای دیگر استفاده می‌کنند تا مبادلات صورت گیرد و ما اکنون مشکلی برای نقل و انتقال با یورو نداریم.

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران اظهار کرد: امیدواریم که در آینده موضوع استفاده از دلار آمریکا نیز در مبادلات ما حل شود.

منبع:تسنیم

منبع : اخذ کارت بازرگانی و عضویت |کاهش رتبه ریسک کشوری ایران به ۵ توسط OECD / مشکلی برای نقل و انتقال با یورو نداریم
برچسب ها : صادرات ,صندوق ,کاهش ,ضمانت ,ریسک ,رتبه ,صندوق ضمانت ,ضمانت صادرات ,صادرات ایران ,مدیر عامل ,عامل صندوق ,صندوق ضمانت صادرات ,ضمانت صادرات ایران ,ع