رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد

تاريخ 1395/05/11 ساعت 15:56

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: استفاده از گاز طبیعی ۳۰ تا ۳۵ درصد از تولید گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد.

 

 معصومه ابتکار در همایش پنجاهمین سالروز تاسیس شرکت ملی گاز ایران گفت: تلاش‌های وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران برای کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و سنگین به ویژه در نیروگاه ها بسیار موثر بوده است، بطوریکه امروز در کلانشهرهای کشور تعداد روزهای پاک و سالم رو به افزایش است؛ هرچند موضوع گرد و غبار مانع تداوم هوای سالم در شهرها شده است.

وی افزود: استفاده از توانمندیهای دانش بنیان در عرصه مقابله با آلودگی هوا امروزه از اهمیت بسیاری برخوردار است، چون آلودگی هوا فقط به محیط زیست مربوط نیست بلکه زندگی تک تک انسانها را تحت تاثیر قرار می دهد و حتی آسیبهایی نیز به اقتصاد ملی وارد می کند.

ابتکار ادامه داد: دولتها برای ارتقای کیفیت هوای شهرهای خود هزینه های بالایی پرداخت می کنند که در دولت یازدهم نیز این موضوع از ابتدا دنبال شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: دولت یازدهم در نظر دارد در برش یکساله و با استفاده از گاز طبیعی در صنایع، نیروگاه ها و حمل و نقل عمومی، هوای کلانشهرها را بهبود دهد؛ البته امروز استفاده از انرژی گاز در خودروها از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

وی افزود: در شهرهای بزرگ اروپایی همچون میلان و رم در گذشته به دلیل استفاده از سوخت مازوت، آلودگی هوا شدت گرفت اما هم اکنون چنین شهرهایی با تمرکز بر استفاده از گاز طبیعی مشکل آلودگی هوای خود را رفع کرده اند.

ابتکار به موضوع افزایش 2 درجه ای دما و همچنین گرمایش زمین اشاره کرد و گفت: با افزایش هر درجه دما، هم مصرف انرژی افزایش می یابد و هم شاهد تبخیر آب و خشک شدن خاک خواهیم بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: ایران بر روی کمربند خشکسالی قرار گرفته است و ما هر ساله شاهد افزایش یک تا یک و نیم درجه ای دما در کشور هستیم که این موضوع عوارض متعددی از جمله افزایش مصرف انرژی و همچنین افزایش پدیده گرد و غبار را در پی خواهد داشت.

وی به موضوع توافق پاریس و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اشاره کرد و با بیان این که نقش ایران در این توافق، بسیار موثر و منطقی بود، گفت: ما برنامه خود را برای کاهش این گازها ارائه کردیم و مقرر شد چهار درصد به صورت غیرمشروط و هشت درصد به صورت مشروط و با رفع کامل تحریمها گازهای گلخانه ای خود را تا سال 2030کاهش دهیم؛ چراکه معتقدیم این موضوع هم بر روی اصلاح الگوی مصرف انرژی و هم اقتصاد مقاومتی در کشور تاثیر زیادی دارد.

ابتکار ادامه داد: دلیلی وجود ندارد که ما خود را دارنده بزرگترین ذخایر انرژی دنیا بدانیم، اما پنج برابر کشورهای اروپایی انرژی مصرف کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که استفاده از گاز طبیعی 30تا 35درصد تولید گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد، به امضای قرارداد فروش گازهای مشعل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: اقدام وزارت نفت در این زمینه، گامی در مسیر جلوگیری از هدررفت انرژی و منافع ملی است.

وی تاکید کرد: همانطور که رئیس جمهوری عنوان کرد، دولت یازدهم دولت محیط زیست است و از این رو همگان باید در حفظ محیط زیست کشور کوشا باشیم.

منبع: فارس

منبع : اخذ کارت بازرگانی و عضویت |کاهش ۳۵ درصدی گازهای گلخانه‌ای با مصرف گاز
برچسب ها : زیست ,محیط ,افزایش ,استفاده ,انرژی ,رئیس ,محیط زیست ,رئیس سازمان ,حفاظت محیط ,سازمان حفاظت ,دولت یازدهم ,رئیس سازمان حفاظت